×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان زنجان دومین مرحله طرح نیک ” نماز یاوران کوچک ویژه مهدهای کودک” در زنجان و شهرستانهای تابعه استان در دیماه برگزار خواهد شد.

با توجه به اینکه فطرت خدا جوی انسان در سنین خرد سالی بیدار می شود، اگر در این موقعیت سنی، با توجه به تمایلات فطری و گرایش انسان به خدا دوستی و احساس خدا پرستی؛ بتوان نمایی از دین و مذهب را در قالبی زیبا به کودکان ارائه نمود، تربیت دینی، اخلاق اسلامی و بسیاری از ویژیگی های یک انسان به طور غیر مستقیم به آنان آموخته خواهد شد. از این رهگذر، سازمان بهزیستی کشور طی بخشنامه ای به دفتر دبیرخانه شورای فرهنگی بهزیستی استان جهت هماهنگی لازم در خصوص اجرای طرح مذکور در قالب “طرح ملی نیک – نماز یاوران کودک” ، در صدد است تا انس و علاقه به مفاهیم دینی به ویژه نماز را در مهدهای کودک نهادینه نماید.

گفتنی است هدف کل از این دوره آموزشی که برای مدیران و مربیان ۱۶۰ مهر کودک در استان و شهرستانهای تابعه برگزار خواهد شد؛ ارتقاء سلامت معنوی کودکان کشور عزیزمان با تاکید بر امر نماز می باشد.

از دیگر اهداف این دوره می توان به۱- تدوین محتواهای آموزشی و معرفی شیوه های نوین انتقال زیبایی های نماز به خرد سالان توسط اساتید فن و صاحب نظران. ۲-  برجسته نمودن اصل مشارکت و نقش فعال خانواده در درونی نمودن ارزش های دینی به ویژه نماز در خرد سالان. ۳-  شناسایی و ایجاد هماهنگی فیمابین نیروهای انسانی متفکر و خلاق بالقوه حوزه کودک و دین اشاره نمود .

بنا بر این گزارش مدت زمان این دوره ۸ ساعت نظری و ۸ ساعت عملی بر اساس منابع آموزشی اعلامی از سوی ستاد اقامه نماز می باشد. که منابع آموزشی. از كتاب “روشهاي تشويق خردسالان به نماز” تاليف سازمان بهزيستي كشور از انتشارات ستاد اقامه نماز و  كتاب “گلهاي بهشتي” تآلیف ستاد اقامه نماز ويژه مربيان می باشد.

برای این دوره مطالب پيش بيني شده جهت ارائه در ۸  ساعت اول دوره آموزشي  نمازشناسي (۲ساعت)   –   آشنايي با آسيب هاي آموزشي (۲ ساعت)  اصول حاكم بر تربيت نمازي۲( ساعت)  –   پرسش و پاسخ ۲( ساعت)  و برای ۸  ساعت دوم ، دوره آموزشي  آشنايي با ويژگيهاي كودكان و نيازهاي آنان (۱ ساعت)، راهكارها و شيوه هاي عملي ارائه مفاهيم نماز به كودكان۲( ساعت)  ، ارزيابي برنامه هاي ترغيب كودكان به نماز۱( ساعت) و كارگاه عملي تدوين الگوي ارائه مفاهيم نماز به كودكان با با راهنمايي مدرس و مشاركت تمامي شركت كنندگان در كارگاه۴(ساعت)  می باشد.

لازم به ذکر است بعد از برگزاری این دوره انتظارم می رود نتایج ذیل حاصل گردد.

۱- در این مراکز مدیران و مربیان به هنگام وقت نماز، نماز خود را در معرض دید کودکان اقامه ‏‏نمایند.

۲- محیط عمومی این مراکز با تصاویر جذاب و پر محتوا در خصوص نماز آراسته شود.

۳- در هر یک از مهدکودک‏های مجری این طرح کودکان ۵ سرود و شعر نمازی را حفظ و۵ قصه، نقاشی و نمایش مرتبط با نماز را فرا گرفته‎اند.

۴- در مهدهای کودک برای والدین، کلاس‏های نمازشناسی و شیوه‏های دعوت به نماز برگزار می‏گردد.

۵- حداقل ماهی یک بار گروهی از کودکان این مراکز به همراه مربیان خود در صفوف نماز جماعت مساجد پیرامون شرکت می‏نمایند و مواقعی که به دلایل مختلف تصمیم بر تجلیل و تشویق و اهدای هدیه به کودکان این مراکز گرفته شود این اقدام در مسجد پیرامون و توسط امام جماعت مسجد و با حضور نمازگزاران انجام می‏گیرد.

 

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true