×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

همزمان با گرامیداشت هفته قرآن، عترت و نماز هشتمین برنامه پیوند مدرسه و مسجد با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و دانش آموزان مدرسه رضایی کلج در حسینیه اعظم زنجان برگزار شد.

همزمان با گرامیداشت هفته قرآن، عترت و نمازهشتمین برنامه مهد “حضور مسئولین در نماز جماعت دانش آموزان” با رویکرد پیوند:”مدرسه و مسجد ” سال تحصیلی ۹۷-۹۶ روز یکشنبه ۲۶/۰۹/۹۶ با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب زنجان و دانش آموزان مدرسه مرتضی رضایی کلج در حسینیه اعظم زنجان برگزار گردید.

حضرت آیت الله خاتمی در این برنامه  خطاب به حاضرین گفتند : جلسه امروز شما هم جشن شکوفایی و هم انس با قرآن است. یک جمله راجع به قرآن بگویم: قرآن کتاب زندگی ماست. قرآن خودش راچنین معرفی می کند “ان هذاالقرآن یهدی للتی هی اقوم” این قرآن شما را به درست ترین، قوی ترین و محکم ترین راه هدایت می کند. قرآن برای هدایت همه انسان ها آمده است، منتهی بعضی از انسان ها از این کتاب پیروی می کنند و به نجات و سعادت می رسند و تعدادی هم تبعیت نمی کنند و خودشان نتیجه اش را می بینند.   

ایشان افزودند :  سه نوع ظلم وجود دارد : ۱- ظلم به خدا ۲- ظلم به خلق خدا ۳- ظلم به خود

ظلم به خدا یعنی: به حرف خدا گوش ندهیم و ظلم به خلق خدا یعنی: حقوق دیگران را پایمال کنیم و بدترین نوع ظلم، ظلم به خود است. آدم عاقل به خودش ظلم نمی کند. قرآن کریم می فرماید یکی از کسانی که به خودش ظلم می کند، کسی است که قوانین الهی راپایمال می کند ” ومن یتعد حدود الله فقد ظلم نفسه” هرکس حریم قانون الهی را بشکند به خودش ظلم کرده است چون خدا که آسیب پذیر نیست و نیاز هم که ندارد. وقتی ما نماز می خوانیم به خاطر خودمان می خوانیم و همینطور کسانیکه نماز نخوانند به خودشان ظلم می کنند و دودش در این دنیا به چشمشان می رود و در آخرت هم عذاب خواهند شد.

امام جمعه زنجان گفت: فلسفه نماز جماعت باهم بودن است و ثوابی هم که به نماز جماعت می دهند برای همراهی آن می دهند. ابن مسعود از اصحاب نزدیک پیامبر و جزء کاتبان وحی است. ایشان یک روز وقتی  به نماز جماعت رسید پیامبر(ص) بسم الله الرحمن الرحیم را گفته بود و شروع به خواندن سوره حمد نموده بود به جماعت پیوستند یعنی از بسم الله الرحمن الرحیم نماز جماعت  جا ماند، وقتی به منزل رسید یک برده آزاد کرد تا ثواب از دست رفته  بسم الله الرحمن الرحیم نماز جماعت را جبران کند و این کار او را به پیامبر(ص) اطلاع دادند و پیامبر صحت این کار را از او جویا شد و او گفت که به این کار اقدام نموده است. وی از پیامبر(ص) سوال کرد آیا این کار من جبران کننده است؟ پیامبر(ص) در جوابش فرمودند اگر تمام چیزهایی که آفتاب بر آن می تابد را در راه خدا بدهی جبران آن ثواب از دست رفته را نخواهد کرد.

ایشان تاکید کردند : از امروز شما  مکلف شدید، یعنی مسئول شدید، بزرگ شدید، به حساب آمدید  نور چشمان آینده مال شماست آینده مال شماست، اگر جامعه ای زیبا می خواهید از حالا پی ریزی کنید. زشت و زیبای آینده جامعه به دست شماست. از امروز در عمل تصمیم بگیرید. برای ساختن آینده خودتان باید تصمیم بگیرید.

امام جمعه زنجان گفتند  : اگر زندگی و آینده بهتر را می خواهید و حتما باید اینطور باشد خودتان به فکر باشید چرا که مدیران و گردانندگان چرخهای سیاست و اقتصاد و شکوفا کنندگان جامعه و عامل رشد و ترقی و تعالی جامعه شما هستید .

محمود عباسی  معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل هم ضمن قدر دانی از حضور پر مهر حضرت آیت الله خاتمی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب زنجان، مسئولین برگزار کننده این برنامه، امام جماعت، هیأت امنای حسینیه اعظم و دانش آموزان مدرسه مرتضی رضایی کلج شرکت کننده  در این برنامه، خطاب به نمازگزاران گفت: سیاست آموزش و پرورش این است که در کنار آموزش و تعلیم علوم: ریاضی، فیزیک، شیمی و…، به تربیت اسلامی هم می پردازد یعنی ما علاوه بر علم و دانش، به ایمان هم نیازمندیم به تربیت اعتقادی هم نیازمندیم.

وی افزود: خداوند متعال، خداشناسی و خداگرایی را در وجود شما به ودیعه نهاده است و امروز شاهد جشن بندگی، جشن شکوفایی و جشن عبادت شما دانش آموزان هستیم.

عباسی  در ادامه با توصیه به دانش آموزان گفت : انسان برای پرواز و رسیدن به قله های پیشرفت و ترقی، به دو بال نیازمند است که این دوبال علم و ایمان است. و دانش آموزان ما ضمن فراگیری علوم مختلف، به مسائل اعتقادی  و تربیتی نیزعامل باشند.

گفتنی است برنامه پیوند مدرسه و مسجد از طرح های ابتکاری معاونت پرورشی وفرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان می باشد که در آن دانش آموزان مدارس روزهای یکشنبه هر هفته  با حضور در مساجد همجوارمدارس  در نماز جماعت با حضور نماینده محترم  ولی فقیه دراستان و امام جمعه رنجان شرکت می کنند که در سال تحصیلی امسال ۸ برنامه از این طرح اجرا شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true